استقبال از بهار ۱۳۹۹ با کاشت درخت ‌

استقبال از بهار ۱۳۹۹ با کاشت درخت ‌
شهردار بندر بوشهر: درخت به منزله ریه های یک شهر تلقی شده و نقش پر اهمیتی در زندگی شهری امروزی ایفا می کند. از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون ۲۴ هزار اصله درخت و ۴۰۰ هزار بوته گل در شهر بوشهر کاشته شده است
استقبال از بهار۹۹ ۱۳با کاشت درخت: درخت یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین مظاهر خلقت است. جلوه‌ای گویا از تجلّی آفریدگار، زیبایی درخت نه تنها در نگاه آدمی بلکه در منظر آفریدگار جهان نیز به نیکی آمده است. درخت نه تنها نماد آبادی و مظهر حیات و زندگی است، بلکه موجب تلطیف روحی و غنای محیط فضا و هوا نیز می باشد. درختان قلب تپنده تولید اکسیژن در زمین هستند. همه می دانیم که درختان از یک سو با جذب گازهای سمی از جمله دی اکسید کربن و از سوی دیگر تولید اکسیژن یکی از اساسی ترین نیازهای حیات انسان و حیوان و حتی بعضی از گیاهان را فراهم می سازند و از این طریق باعث دوام حیات انسان و سلامت چرخه طبیعت می شوند. امروزه در بیشتر کشورهای جهان روز درختکاری گرامی داشته می شود ودر این روز به کاشتن درخت ها و نهال اقدام می نمایند‌.
در ایران  روز ۱۵  اسفند ماه به عنوان روز درختکاری نامگذاری شده است. در دنیای امروز درختان نقش مهمی در زندگی بشر ایفا می کنند، با روز افزون شدن وضع نامساعد گروه های آسیب پذیر جامعه نظیر: بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و کودکان، مسئله درخت و درختکاری اهمیت حیاتی یافته و راه حلی مناسب برای مبارزه با آلودگی های مذکور به شمار می آید.
به گزارش واحد خبر و رسانه مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بندر بوشهر همزمان با پانزدهم اسفندماه روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی، آیین کاشت درخت با حضوردکترسیدنورالدین امیری شهردار بندر بوشهر و جمعی از معاونین و مدیران شهرداری در بوستان لیان بوشهر برگزار گردید.
در این مراسم دکتر امیری طی سخنانی درختکاری را از مولفه های بسیار مهم و ضروری برای حفظ و تقویت طبیعت به عنوان سرمایه عظیم زندگی انسان‌ها برشمرده و یادآور گردیدند روز درختکاری بهانه ای است برای اینکه ما به محیط زیست احترام گذاشته و این سنت پسندیده را بیش از پیش احیا کرده و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگهداری کنیم. وی افزودند: باید هر ساله به ویژه در این ایام تلاش نماییم که درختان بسیاری کاشته و از آنها مراقبت کنیم. امیری فرهنگ بسیار خوب درختکاری را پشتوانه گسترش و ترویج این امر خداپسندانه دانسته و از اقشار مختلف مردم دعوت نمودند در این امر خیر مشارکت همه جانبه داشته باشند.
ایشان با بیان این خبر که از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۴ هزار اصله درخت و ۴۰۰ هزار بوته گل در شهر بوشهر کاشته شده است اضافه نمودند: سرانه فضای سبز شهر بوشهر در سال ۱۳۹۷( ۴.۳  مترمربع) بود که در سال جاری با احداث پارک های جدید این رقم به (۶ متر مربع) افزایش پیدا کرده است.
دکتر امیری با ابراز اینکه در ادیان و فرهنگ های مختلف جهان درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد و دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب نموده است تا جایی که برخی از بزرگان دین مبین اسلام نیز به این امر اشتغال داشته‌اند؛ با ذکر حدیثی از پیامبر اسلام حضرت ختمی مرتبت(ص) که می‌فرمایند :اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه‌ای را به زیر کشت ببرد و انسان‌ها و حیوانات یا پرندگان از آن میل نمایند این کار صدقه‌ای از طرف آن شخص شمرده می‌شود به اهمیت و جایگاه ویژه این امر مهم اشاره نموده و وظیفه تک تک شهروندان را در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی به عنوان یک وظیفه دینی و ملی گوشزد نمودند. 
وی درخت را به منزله ریه های یک شهر تلقی کرده و عنوان نمودند که درختان می‌توانند نقش مهم و بسزایی را در تامین سلامت اعضای جامعه ایفا نماید. در پایان به رسم یادبود چند اصله نهال درخت به دست شهردار بندر بوشهر و همراهان ایشان کاشت و آبیاری گردید.


روز درخت کاری

روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری
روز درخت کاری

۱۵ اسفند ۱۳۹۸ ۲۱:۲۷
تعداد بازدید : ۲,۸۶۴
کد خبر : ۱,۸۱۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید