جستجو

سایت موزه گورستان عیلامیان در بوشهر احداث می‎شود

سایت موزه گورستان عیلامیان در بوشهر احداث می‎شود


شهردار بندر بوشهر گفت: سایت موزه گورستان عیلامیان در محله شغاب شهر بوشهر به عنوان محل استقرار این گورستان احداث می‎شود.
به گزارش واحد خبر و رسانه مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بندربوشهر:حسین صالحیان در بازدید از گورستان عیلامیان بوشهر اظهار داشت: براساس نظر باستان شناسان گورستان شغاب بیان گر  یک سنتی تدفینی است که به طور احتمالی از دوره هخامنشی آغاز شده ولی تاریخ گذاری صورت گرفته پیرامون آن از اواخر دوره اشکانی تا اوایل دوره ساسانی و در حدود 2 هزار تا 2 هزار و 500 سال پیش است.
وی بیان کرد: گورستان شغاب در دانش باستان شناسی شهرت جهانی دارد و احداث سایت موزه آن حائز اهمیت بسیار زیادی است چراکه به گواه یکی از باستان شناسان بین المللی نوع تدفین اجساد در این گورستان در هیچ جای دنیا یافت نشده است.
صالحیان ادامه داد: در این زمینه از ده پهلوان به عنوان عضو هیأت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران کمک گرفته شده تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت‎های علمی وی نسبت به احداث سایت موزه گورستان عیلامیان بوشهر اقدام کنیم.
وی گفت: بوشهر شهری با قدمت تاریخی بسیار بالا است که در صورت احیا ظرفیت های تاریخی آن به شهری با تراز شهرهای اصفهان، شیراز، یزد در سطح ملی و بین المللی معرفی خواهد شد.
صالحیان اظهار داشت: در صورت  توجه لازم به ظرفیت تاریخی بوشهر گردشگری آن و بویژه از لحاظ تاریخی رونق گرفته و وضعیت اقتصادی و اشتغال ساکنان این بندر نیز به واسطه صنعت گردشگری متحول می‏شود.
گورستان شغاب از جاهای دیدنی بوشهر به شمار می‌رود که حدود سال ۱۳۷۷ توسط اداره میراث فرهنگی کشف و از این سال در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
در این قبرستان اسکلت اموات در داخل خمره‌های بزرگ و کوچک رنگ مدفون شده که روی برخی از خمره‌ها نوشته‎هایی  نیز نقش بسته‌ است.
در دین زرتشت، جسدها را درون خمره یا تابوت‌هایی از جنس سنگ و سفال و در داخل صخره‌های سنگی می‌گذاشتند تا طبق اعتقاد آنها، خاک آلوده نشود.
 پس از گذشت زمان و با متلاشی شدن اجساد، استخوان‌ها را همراه با آنچه همراه اجساد دفن شده بود، داخل استودانی می‌گذاشتند تا به این ترتیب، فضا برای دفن دیگر مردگان باز شود و گورستان بزرگ‌تر نشود.
محوطه گورستان شغاب شامل پشته‌های کم ارتفاعی است که تا لب دریا  کشیده شده‌ که این پشته‌ها هر چه به محله شغاب نزدیک‌تر می‌شوند بیشتر قابلیت دید بیشتری پیدا می‎کند.

 


گزارش تصویری
گزارش تصویری

 

۹ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۵۰۷
کد خبر : ۲,۶۰۶

اخبار مرتبط

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید